Esenciální oleje mohou být levnou a efektivní variantou k antibiotikům a mohou být užívány v boji proti lékům-odolným „superpotvůrkám“, jak vyplývá z výzkumu prezentovaného na Society for General Microbiology v Edinburgu.
Profesor Yiannis Samaras a Dr. Effimia Eriotou z Technologického a vzdělávacío institutu na Jónských ostrovech v Řecku vedli výzkum, kde testovali antimiktrobiální aktivitu devíti rostlinných silic. Zjistili, že esenciální olej tymiánu byl nejefektivnější a byl schopen téměř kompletně zlikvidovat bakterie během 60ti minut.
Bylo zjištěno, že esenciální oleje z tymiánu a skořice jsou zvláště účinná antibakteriální činidla proti celé řadě druhů Stafylokoků. Kmeny těchto bakterií jsou běžnými obyvateli kůže a některé z nich mohou způsobovat infekce u jedinců s oslabenou imunitou. Rezistentní kmeny, jako je například Staphylococcus aureus (MRSA), jsou velmi obtížně léčitelné. „Nejen, že jsou esenciální oleje levnou a účinnou možností léčby kmenů odolných vůči antibiotikům, ale snížením používání antibiotik můžeme minimalizovat riziko vzniku nových kmenů odolných vůči antibiotikům“, řekl profesor Samaras.
Řecký tým se domnívá, že éterické oleje mohou mít různé lékařské a průmyslové aplikace. „Oleje – nebo jejich aktivní složky“ by mohly být snadno začleněny do antimikrobiálních krémů nebo gelů pro vnější aplikaci. V potravinářském průmyslu již bylo použití esenciálních olejů při balení potravin úspěšně odzkoušeno. „Mohly by také být zahrnuty do potravin a nahradit syntetické chemické látky, které působí jako konzervační látky, „řekli.